Челзи PTO Решавање проблеми

на Челзи P.T.O. е дизајниран и изграден за да се исполнат солиден барањата на индустријата на мобилна опрема. Продолжи со читање за информации за дијагностика за вашите потреби del Torrente, смена на проблеми. Ако ви треба дополнителна помош ни даде на повик на 877-776-4600 или 407-872-1901, да се зборува со експерт Челзи PTO.

Можете да го видите ова PTO смена на проблеми информации во PDF формат со кликнување тука.

Исто така можете да ја видите нашата селекција на Челзи PTO делови прирачници ја посетите нашата страница прирачници.

Контактирајте не
Јави се сега

PTO смена на проблеми - несоодветна инсталација и злоупотреба оператор се водечка причина за неуспехот PTO

Chelsea P.T.O.s are designed and built to match a vehicle’s transmission. The gears of a P.T.O. are of the same quality as the transmission’s gears. Успешна работа зависи од соодветна спецификација и монтажа. Always consult your Chelsea Applications Guide and Installation Manual when working with Chelsea P.T.O.s. Правејќи го тоа, ќе се спречи сериозна P.T.O. проблеми.

симбол за предупредување ПРЕДУПРЕДУВАЕ!

Warning symbol

PTO суспендирање на возилото:

перформанси

смена на проблеми PDF

На прво место да се погледне кога смена на проблеми P.T.O. неуспехот е во самата апликација.
Повтори или предвремено неуспех може да биде знак на неправилна примена.
Ова може да се открие со помош на
HY25-3000 / САД Каталог на апликации.

Ако P.T.O. е правилно наведени и потоа не успеа предвреме, постојат две причини:

 1. Несоодветна инсталација и / или злоупотреба оператор.
 2. На неправилно инсталираните P.T.O. нормално може да се идентификува веднаш од страна на звук (бучава) тоа го прави.
  • Тоа ќе "лелекаат" ,"Тропаат", "Кликнете" или "мелење"
  • Понекогаш, самото возило може да придонесе доволно бучава да ги маскираат звук на P.T.O. и никој не може да забележите проблемот

Ако проблемот е дозволено да продолжи, оштетување на P.T.O. ќе резултира.

Видови на шумот:

Поставете опрема реакција мин. до .006 – .012.

 • лелекаат – премногу тесни
 • тропот – премногу лабава
  PTO бучава смена на проблеми
 • Clicking or Grinding
  кликнување смена на проблеми или мелење

протекување – Root Cause of the Leakage

Студ Теми

 1. Несоодветна вртежен момент на сврзувачки елементи
 2. Несоодветна обетка монтажа
 3. дихтунзи инсталација

заптивки

 1. Пренос Подготовка
 2. истрошени гуми
PTO течење пополнувач

PTO суспендирање На Workbench:

перформанси – симптомите & причини

P.T.O. работа – Hydraulic System
кран

 • Нередовното Операција
 • хард менувањето
 • Скокање од Gear

Предмети да се проверат на оваа работна масаPTO дијаграм

 • домување
 • брзини
 • шахтите
 • лежишта
 • Shifters
 • спојки

домување Штета

Еден од најсериозните проблеми на P.T.O. може да страдаат е испукани случај. Оваа состојба може да доведе до губење на нафта и евентуално пренос на неуспех.
Некои причини се:

 • несоодветна инсталација
 • Лошо Torqued Завртки
 • Неподдржан Директен планината пумпа
 • Надворешни објекти meshing помеѓу забите Gear
 • Силен потрес транспорт
 • Удирањето Пречки на патот
 • оштетените Теми
PTO with cracked case
PTO with damaged threads

Менувач Штета

PTO gear damage generally takes place in the tooth or spline. The first parts to inspect should be the gears. Проверете на површината на забот на запчаникот за знаци на спротивставувајќи. Once pitting of the gear surfaces has begun, there is nothing that can stop it. Another possible problem during vehicle operation is “shock load”. Deep Mesh Pattern Caused by Improper Backlash Adjustment. Worn PTO gears can easily be affected by “shock load”. Ако занемарување на замени брзини кои се носат, тие на крајот може да доведе до скршени опрема заби. Sometimes a gear will chip a tooth because of mishandling or improper shifting. Undershifting allows incomplete gear tooth contact with the driver gear. Ова значи дека само дел од ширината на забот е пренос на вртежниот момент и R.P.M. за време P.T.O. работа.

Знаци на PTO опрема спротивставувајќи

Проверете на површината на забот на запчаникот за знаци на спротивставувајќи.

штета del Torrente, шок-оптоварување брзина

PTO “шок-товар” опрема штета

скршени PTO опрема заби

Скршени опрема заби

оштетени PTO опрема заб

Оштетени опрема заби

Нецелосни PTO контакт опрема заб

контакт заб некомплетна опрема

вратило Штета

PTO torsional overload

P.T.O. шахтите се исто така подложни на оперативниот злоупотреба, торзиона преоптоварување, виткање неуспех замор.

PTO output shaft keyway

При увидот на P.T.O. излез вратило, секогаш увид во Клучалка.

PTO штета вратило може да се случи погрешна преоптоварувања и удари.

оштетени PTO шахтите

Fretting корозија е друг вид на штета на вашиот PTO шахтите може да се доживее. It appears as a rusting and wearing of the pump shaft splines. Fretting corrosion is caused by many factors and without proper maintenance, маст анти-fretting може да го намали, но не се елиминира, нејзиното влијание врз компоненти.

fretting корозија PTO fretting корозија

менувањето Проблеми

PTO менувањето на проблеми
Ако почувствувате дека вашата P.T.O. е тешко да се префрлат, remember, лост-управувана промена поврзаност не треба да биде поврзан со капак жица промена. The mechanical advantage of the lever is often too great for the wire shift cover and could severely damage it. исто така, обратно, не користете кабел со капак лост промена. Кабелот не е способен за пренос на сила е потребно да се префрлат механизам лост.

PTO improper shifting

Повеќето жалби за менување брзини предизвикани од неправилното постапка менување или неправилна инсталација поврзување.

PTO elongated shifter poppet hole

Менувањето на проблемите исто така може да бидат предизвикани од страна на телефон што се носи или издолжени работник poppet дупка.

PTO seals and o-rings

Печати и О-прстени може да предизвика посебни проблеми во P.T.O. операции.

clutch operated PTO troubleshooting

Запомнете, кога смена било спојката-управувана P.T.O., Внимателно ја испита сите компоненти за абење или штета. Спојките плочи, заварени спојки пакет, или изгорени возење центар се лесно препознатливи три услови кои се погодни за неуспехот анализа.

PTO erratic clutch operation

А сигурен знак за потенцијални проблеми со спојката управувана P.T.O на. е непостојана работа.

на 3 најчестите жалби:

бучава

Слушајте внимателно за лелекаат или висок стан звук. Ова може да укажуваат на проблеми со брзини се премногу тесни, лежишта или хидраулика. Штракаат може да укажуваат на проблеми со брзини премногу лабава или торзиона вибрации.

ангажирање Проблеми

Механички PTO проблеми ангажман може да биде блокиран од црева и приклучоци, лоши врски или земјата или електромагнетниот. Механички проблеми PTO ангажман може да потекнуваат од низок воздушен притисок, несоодветна инсталација кабел или назад камшик премногу тесни.

повлекување Проблеми

Доживува ослободување проблеми со серво PTOs може да укажуваат на проблеми со блокирани црева и фитинзи, замрзнати спојката пакет или електромагнетниот.

превенција

Превенцијата е најдобар лек за P.T.O. case damage. Always torque the P.T.O. прирабница завртки во низа и соодветните спецификации
исто така,, бидете сигурни да се провери тежината на директен приклучок на пумпата и, ако тоа е повеќе од четириесет фунти, направи држач за поддршка за тоа.

PTO директна монтажа на пумпа загради
PTO директна поддршка планината пумпа

Челзи силно се препорачува употреба на поддршка пумпа (поддршка конзоли) во сите апликации. Исто така не заборавајте да се спакувам женски пилот на вратилото на PTO пумпа со маст, пред да инсталирате на пумпата на PTO.

Челзи PTOs се дизајнирани и изградени за да одговара на пренос на возилото, на брзини на PTO се од ист квалитет како и брзини на пренос на. Успешна работа зависи од соодветна спецификација и монтажа.